Najnovšie videá

Bežný deň majiteľa mačky
Bežný deň majiteľa mačky Zemepan 2 Zhliadnutí • 13 H dozadu

⁣Paródia na Tarantinov film Pulp Fiction v hlavnej úlohe mačka OwlKitty

27. máj - Deň útoku na SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha
27. máj - Deň útoku na SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha Zemepan 4 Zhliadnutí • 15 H dozadu

Atentát na Reinharda Heydricha alebo útok na Reinharda Heydricha (krycí názov operácia Antropoid) bola úspešná diverzná akcia, vykonaná 27. mája 1942 v Prahe-Libni. Útok uskutočnili česko-slovenskí výsadkári Jozef Gabčík (Slovák s krycím menom Zdeněk Vyskočil) a Jan Kubiš (Čech s krycím menom Otto Strnad), ktorí boli na túto úlohu špeciálne vycvičení v Škótsku. Tradovaná účasť Josefa Valčíka na útoku nebola historicky doložená a je veľmi nepravdepodobná, keďže v čase útoku Gestapo malo jeho fotografiu a pátralo po ňom. Vysadenie skupiny Anthropoid uskutočnila 138. (výsadková) peruť RAF 28. a 29. decembra 1941.

Útok na zastupujúceho ríšskeho protektora bol jednou z najvýznamnejších, ak nie najvýznamnejšou úspešnou diverznou akciou na likvidáciu predstaviteľa nacistického režimu v priebehu celej 2. svetovej vojny. Heydrich bol najvyššie postaveným nacistickým pohlavárom, ktorý bol zlikvidovaný príslušníkmi protinacistického odboja. V reakcii na útok nacisti zavraždili viac ako pätnásťtisíc ľudí, okrem iného vypálili obce Lidice a Ležáky. Páchateľov útoku sa im podarilo vypátrať aj vďaka zrade 18. júna 1942.

Zaužívaný názov atentát je podľa niektorých historikov nesprávny, pretože šlo o vojenskú operáciu aj napriek tomu, že Heydrich bol v tom čase v civilnej funkcii zastupujúceho ríšskeho protektora. Nazývať útok atentátom je podľa nich podľahnutie nacistickej propagande, ktorá sa snažila vykresliť Heydricha ako hrdinu a Gabčíka s Kubišom ako zločincov. Boli pritom vojaci, ktorí bojovali proti Tretej ríši a Heydrich ako jej čelný predstaviteľ bol legitímnym cieľom diverzného boja. Dodnes nie je celkom jasné, akú úlohu v celej operácii zohral Edvard Beneš, vtedajší prezident ČSR v londýnskom exile.

Miesto útoku

Pôvodný plán útoku predpokladal, že Gabčík a Kubiš zaútočia na Heydricha blízko jeho sídla v Panenských Břežanoch, ale vďaka zvýšenej ochrane cieľa, bol tento plán zamietnutý. Náhradným miestom pre útok sa tak stala v mestskej časti Libeň križovatka vtedajšej Kirchmayerovej (dnešnej Zenklovej) ulice s ulicou V Holešovičkách, ktorá je zároveň ostrou zákrutou dole kopcom. Heydrich na ceste z Panenských Břežanoch na Pražský hrad prechádzal cez Kobylisy, Starú Libeň smerom na Tróju aby prešiel Trojským mostom cez Vltavu. Križovatku preto musel prejsť a práve tu sa jeho cesta stáčala do protismeru vpravo dole a útočníci predpokladali, že v tomto úseku automobil spomalí, čo umožní streľbu na cieľ. Ďalšou výhodou tohto miesta bol fakt, že sa nachádzal ďaleko od všetkých policajných posádok, od kasárni, či staníc Gestapa.

Okolie miesta útoku bolo neskôr zmenené výstavbou mimoúrovňovej križovatky a po Zenklovej ulici prestali chodiť električky v roku 1975. Presné zemepisné súradnice sú 50°07′06″S 14°27′53″V V blízkosti tohto miesta bol v roku 2009 odhalený pamätník operácie Antropoid.

Útok

Ráno 27. mája odišli útočníci električkou na Žižkov, kde si vyzdvihli bicykle, pomocou ktorých dorazili pred deviatou hodinou ráno do Holešoviček. Gabčík zatiaľ pod kabátom zostavil svoj samopal. Heydrich po raňajkách strávil čas so svojou rodinou a okolo desiatej hodiny ráno sa vydal zo svojho sídla na zámku v Panenských Břežanoch na Pražský hrad. V rozpore s nariadením nebol jeho automobil Mercedes-Benz 320 stále ešte opancierovaný.

Gabčík a Kubiš čakali na Kirchmayerovej ulici (dnešná Zenklova) pri zástavke električiek asi 250 metrov od nemocnice Bulovka (Praha 8-Libeň) smerom na Thomayerovy sady. Keď sa automobil o 10:35 objavil v zákrute, odhodil Gabčík kabát a vytasil samopal. Následne sa pokúsil strieľať na automobil, jeho samopal Sten však zlyhal. Heydrich nariadil šoférovi, aby zastavil a začal po útočníkovi strieľať zo svojej pištole. Práve táto chyba ho pravdepodobne stála život. Automobil zastavil priamo pred Kubišom, ktorý na auto hodil vlastnoručne upravený protitankový granát vz. 73 MK1, ktorý explodoval pri pravom zadnom kolese auta. Črepiny z výbuchu zasiahli Kubiša do tváre. Obaja Nemci vyskočili z poničeného automobilu s pištoľami v ruke. Šofér Klein šiel za krvou oslepeným Kubišom a začal naňho strieľať. Kubiš sa po chvíli spamätal a streľbou do vzduchu si prekliesnil cestu vydeseným davom prizerajúcich sa. Nasadol na bicykel a ušiel na záchytné miesto.

Medzitým sa vydal Heydrich prenasledovať Gabčíka, strhla sa krátka prestrelka s pištoľami, po chvíli sa však Heydrich zrútil na zem a potácal sa smerom späť k autu, kde padol na jeho kapotu. Klein prestal prenasledovať Kubiša, vrátil sa k zranenému nadriadenému a prenasledoval chvíľu Gabčíka. Heydrich medzitým bojoval s rozsiahlym vnútorným zranením a keďže vďaka následkom explózie mal zlomené rebro, časti zlomeniny sa mu dostali do sleziny.

Gabčík utiekol na kopec, kde sa chcel schovať v jednom obchode, bohužiaľ pre neho majiteľ mäsiarstva bol stúpencom nacistov a tak vybehol von a privolal Kleina. Gabčík, ktorý nemal možnosť iného úniku, vyrazil proti Kleinovi a postrelil ho do nohy. Kým sa mohol mäsiar vydať Gabčíka ďalej prenasledovať, ten medzitým zmizol v postranných uličkách.

Jedna žena z prizerajúcich spoznala v zranenom zastupujúceho ríšskeho protektora a začala pre neho zháňať odvoz do nemocnice. Po chvíľke zmätkov nakoniec našla dodávku, ktorá prevážala leštidlo na topánky a Heydrich sa dostal okolo jedenástej hodiny do nemocnice Na Bulovke. Zraneného Heydricha prijal lekár Vladimír Šnajdr, ktorý urobil prvé ošetrenie. Nemecký profesor Dick neskôr Heydricha podrobne vyšetril.

Výsledok röntgenových snímok ukázal rozsah ťažkého zranenia. Heydrich mal po útoku zlomené rebro, pretrhnutú bránicu a poškodenú slezinu. Žiadal, aby pricestoval špecialista z Berlína, ale po presvedčovaní súhlasil s operáciou na mieste, keď sa dohodli na prítomnosti nemeckého lekára Hollbauma. Heydrichov priamy nadriadený SS-Reichsführer Heinrich Himmler, poslal do Prahy svojho osobného lekára Karla Gebhardta, ktorého lietadlo malo meškanie. Operácia trvala hodinu a prebehla bez komplikácií. Pacient o sedem dní (3. júna) upadol do kómy a 4. júna o 4:30 zomrel na otravu krvi (infekciu). Niektoré teórie tvrdia, že to bolo preto, že mu v tele zostala konská srsť z čalúnenia, iné že upravený granát obsahoval botulotoxín. Špekulácie o tom, že granát obsahoval botulotoxín zatiaľ neboli potvrdené. Heydrich mal dva pohreby – v Prahe a Berlíne. Jeho likvidácia mala vo vojnou zmietanej Európe na oboch stranách veľký ohlas. Heydrich bol najvýznamnejším nacistickým pohlavárom, ktorý bol zavraždený príslušníkmi protinacistického odboja počas vojny.

Dôsledky
Ako odplatu za útok Hitler zvažoval zabitie 10 000 Čechov. V deň útoku vyslal do Prahy generála Ericha von dem Bach-Zelewskeho aby vyšetril a potrestal Čechov kolektívne, čo dokazuje ďalekopis Himmlera Frankovi s nasledovnými bodmi: „2) Medzi nariadenými 10 000 rukojemníkmi musí byť v prvom rade zatknutá celá česká opozičná inteligencia. 3) Ešte dnes v noci musí byť popravených sto najdôležitejších protivníkov z radov tejto českej inteligencie.“
V prvých dňoch po útoku Nemci vzali mnoho nevinných ľudí ako rukojemníkov. Na parašutistov vypísali odmenu milión ríšskych mariek. Už 27. mája vstúpil do platnosti zákaz nočného vychádzania. Do 4 dní (31. mája) nacisti popravili 157 ľudí, napriek tomu sa im nepodarilo nájsť páchateľov a preto nacistický teror ešte viac zosilnel a trpelo tak mnoho nevinných ľudí. Pri vyšetrovaní boli obvinení ľudia z obcí Lidice a Ležáky a to na základe náhodných a nerelevantných dôkazov (Lidice na základe listu podozrievali zo spolupráce s britskou armádou a v Ležákoch bola nájdená vysielačka odboja). Väčšinu obyvateľov obidvoch obcí vyvraždili. V reakcii na útok nacisti zavraždili celkovo viac ako pätnásťtisíc Čechov. Zároveň útok vzbudil vo svete taký ohlas, že na jeho základe Briti odvolali Mníchovskú dohodu a bola prisľúbená povojnová obnova Česko-Slovenska v jeho predmníchovských hraniciach.

Okupanti svoj teror čiastočne zmiernili po dolapení útočníkov dňa 18. júna 1942. Našli ich v krypte pravoslávneho chrámu Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe, po tom, ako ich udal Karel Čurda, tiež parašutista. Ten poslal na policajnú stanicu v Benešove 13. júna anonymné udanie, v ktorom označil Jana Kubiša a Jozefa Gabčíka za hlavných aktérov útoku na zastupujúceho ríšskeho protektora. 16. júna prišiel vypovedať osobne do pražskej úradovne Gestapa a predstavil sa ako anglický parašutista. Čurda síce nevedel, kde sa útočníci ukrývajú, ale poznal ich odbojárske spojky, ktoré Nemci čoskoro zatkli. Odbojár Vlastimil „Aťa“ Moravec, nevydržal krutý nátlak vyšetrovateľov Gestapa a 17. júna 1942 prezradil, kde sa výsadkári skrývajú.

Medzinárodným dôsledkom útoku na Heydricha bolo oduznanie Mníchovskej dohody zo strany Veľkej Británie a Francúzska, čím bolo zabezpečené znovuobnovenie Československa v jeho pôvodných hraniciach(s výnimkou Podkarpatskej Rusi, ktorá bola pripojená k Sovietskemu zväzu de facto v roku 1944, de iure 29. júna 1945).

Smrť výsadkárov

Siedmi výsadkári (Josef Bublík, Jozef Gabčík, Jan Hrubý, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc, Josef Valčík) boli dohodnutí s Vojtechom Paurom, ktorý pracoval v pohrebnej službe, že pre nich príde 18. júna k chrámu a vyvezie ich von z Prahy. Na základe informácií od Čurdu a zatknutých odbojárov začala ráno o 4. hodine a 15. minúte razia, do ktorej bolo zapojených niekoľko stoviek členov strážneho práporu SS Prag, Waffen-SS (Ersatz-Bataillon SS Deutschland) a Gestapa. Celé okolie bolo uzavreté.

Na chór kostola odišiel veliteľ parašutistov Adolf Opálka spolu s Janom Kubišom a Josefom Bublíkom. Boj trval viac ako dve hodiny. Odpor týchto mužov bol zlomený po tom, čo im došlo strelivo a Nemci sa ich snažili dostať pomocou ručných granátov. Opálka a Bublík, hoci zranení výbuchmi granátov, ešte stačili ukončiť svoje životy výstrelmi do spánku, hoci Bublík zomrel až pri prevoze do nemocnice. Kubiš tiež zomrel v sanitke, keď po výbuchu granátu upadol do bezvedomia. Kvôli identifikácii boli potom telá parašutistov privezené späť ku kostolu.

Ostatní štyria parašutisti, Jozef Gabčík, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý a Josef Valčík, sledovali boj svojich kolegov v krypte kostola. Rovnako bojovali kým im nedošlo strelivo a potom si zvolili smrť vlastnou rukou.

Pravoslávny biskup Gorazd II., vlastným menom Matěj Pavlík, ktorý na seba zobral zodpovednosť za ukrývanie výsadkárov v chráme, a ďalší dvaja duchovní boli zatknutí, mučení a popravení.

Wikipedia

Prechádzka po Titanicu v 4K | ULTRA REALISTICKÉ DEMO v UNREAL ENGINE 5 RTX 4090
Prechádzka po Titanicu v 4K | ULTRA REALISTICKÉ DEMO v UNREAL ENGINE 5 RTX 4090 Zemepan 9 Zhliadnutí • 6 D dozadu

⁣Tím, ktorý stojí za hrou Titanic: Honor & Glory bežiacou na Unreal Engine 5, vydal úplne novú verziu, aby si mohol preskúmať 50 % RMS Titanicu so skutočne úžasnými vizuálmi. Hru sme hrali s RTX 4090 na monitore s 4K rozlíšením.

Nové demo obsahuje vonkajšie paluby a nekonečné promenády. Má tiež pracovné, obytné a stravovacie priestory pre posádku Titanicu. Ďalej obsahuje priestory z 1., 2. a 3. triedy.

Titanic: Honor & Glory je historická rekonštrukcia z pohľadu prvej osoby v otvorenom svete. S plne preskúmateľným, plne interaktívnym a historicky zdokonaleným RMS Titanic sa hráči budú môcť poprechádzať po jej palubách a zažiť jej bohatstvo ako nikdy predtým.

Demo si môžeš stiahnuť tu: https://titanichg.com/

Porovnanie veľkosti vesmírnych objektov  ☀️
Porovnanie veľkosti vesmírnych objektov ☀️ Teve 7 Zhliadnutí • 7 D dozadu

⁣Stručná ukážka o našej "veľkosti" v doposiaľ známom vesmíre. Vo videu nie sú však uvedené ďalšie podstatne väčšie objekty ako čierne diery alebo mlhoviny, ktoré majú priemer niekoľko svetelných rokov.

Mladý brazílsky motorkár s pasažierkou unikajú polícii
Mladý brazílsky motorkár s pasažierkou unikajú polícii Zemepan 6 Zhliadnutí • 7 D dozadu

⁣Videozáznam nemá slúžiť ako podporovanie / glorifikácia nebezpečného správania sa na cestnej komunikácii. Všetko sa to mohlo skončiť fatálne pre motorkára jeho pasažierku, policajta alebo ľudí naokolo. Dôvod úniku bol pravdepodobne banálny. Ako je vidieť na začiatku videa mladý sa predvádzal pred ľuďmi, čo upútalo pozornosť polície, ktorá sa za ním vydala na kus reči. Možno, že nemal len vodičák no po tomto by mu ho mali dať aj na helikoptéru + ale aj zo 2-3 facky aby ubral hormón.

Najfotorealistickejšie UNREAL ENGINE 5 Body Cam demá 4K 2023
Najfotorealistickejšie UNREAL ENGINE 5 Body Cam demá 4K 2023 Zemepan 6 Zhliadnutí • 7 D dozadu

⁣Užili ste si ukážku najnovšej ultra realistickej Body Cam hry Unrecord bežiacej v UNREAL ENGINE 5? Pozrite si podobné zábery ďalších hier z tohto enginu! Tu je niekoľko úžasných príkladov s ultra realistickou grafikou z pohľadu prvej osoby od najlepších umelcov súčasnosti.

Nový gameplay dokazuje, že Unrecord je skutočný. Ultra realistická Body Cam hra v UNREAL ENGINE 5
Nový gameplay dokazuje, že Unrecord je skutočný. Ultra realistická Body Cam hra v UNREAL ENGINE 5 Zemepan 11 Zhliadnutí • 7 D dozadu

⁣Vývojár Alexandre Spindler dokazuje, že nedávno vydaný herný trailer Unrecord je skutočný a hra beží v reálnom čase v Unreal Engine 5. Je to skutočná hra s ultra realistickou grafikou, nie predrenderovanými zábermi.

Unrecord je nová FPS pre jedného hráča, ktorá rozpráva príbeh taktického policajta z pohľadu jeho kamery upevnenej na tele. Keď pracujete na riešení zložitého prípadu, budete musieť použiť svoje taktické a detektívne schopnosti, aby ste uspeli.

Pocta zábave z 80. rokov
Pocta zábave z 80. rokov Nostalgic 7 Zhliadnutí • 9 D dozadu

⁣Možno najmagickejšie desaťročie nášho života. Popkultúrny zázrak s odkazom, ktorý pretrváva dodnes. ⁣S láskou 😍 80. roky.

Mitch Murder - Beach Interlude
Mitch Murder - Beach Interlude Nostalgic 8 Zhliadnutí • 13 D dozadu

⁣Mitch Murder - Beach Interlude

Miami Nights 1984 - Sentimental
Miami Nights 1984 - Sentimental Nostalgic 9 Zhliadnutí • 13 D dozadu

⁣⁣Miami Nights 1984 - Sentimental

Andy Warhol: Výstřední umělec, který zázračně unikl smrti
Andy Warhol: Výstřední umělec, který zázračně unikl smrti Teve 11 Zhliadnutí • 14 D dozadu

Kromě toho, že Andy Warhol (1928–1987) zázračně unikl smrti, musel čelit spoustě dalších výzev: odmalička byl neduživé a nemocné dítě, byl přecitlivělý a melancholický. Jako umělec měl ale neúnavnou energii, jeho talent byl nesporný, originální a navíc rozkročený přes vícero odvětví – výtvarné (ilustrátor, malíř, grafik, zakladatel pop-artu), filmové (natočil několik minimalistických snímků), literární (vydával časopis Interview) i hudební (byl manažerem skupiny Velvet Underground).

Spis Kráľ Karol III. - Odhalenie za palácovým múrom
Spis Kráľ Karol III. - Odhalenie za palácovým múrom Zemepan 14 Zhliadnutí • 20 D dozadu

⁣Dokumentácia o kráľovi Karlovi III. dokladá úplne iný obraz, než aký prezentujú masové médiá. Tie miliónom televíznych divákov po celom svete sprostredkovávajú ilúziu kráľovského klamného sveta prostredníctvom pompézne zinscenovanej korunovácie a zastierajú realitu za múrmi honosných palácov. Ako je možné, že sympatizant pedofílie a potenciálny zmluvný vrah je korunovaný kráľom a nikto neprotestuje? ⁣


Zdroj: kla.tv

8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom
8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom Teve 16 Zhliadnutí • 20 D dozadu

⁣Druhá svetová vojna bol rozsiahly a krvavý ozbrojený konflikt, počas ktorého prišlo o život viac ako 50 miliónov ľudí. Počtom obetí, ale rovnako aj svojim charakterom i krutosťou ide o najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva.

Začiatok 2. sv. vojny

Druhá svetová vojna vypukla 1. septembra 1939 napadnutím Poľska hitlerovským Nemeckom. Agresori, najmä vojenské jednotky Nemecka a Japonska, v prvých rokoch vojny dosahovali veľké víťazstvá na všetkých frontoch.

Prelom z rokov 1941 a 1942, keď vojská Sovietskej armády odrazili nápor fašistov v bitke o Moskvu, predznamenal obrat v prospech nielen ZSSR, ale aj spojencov Veľkej Británie a USA. Bitka o Stalingrad v roku 1943 znamenala zásadný obrat vo vojne.

Západné veľmoci začali obmedzovať rozpínavosť fašistickej moci a teroru, najmä zastavením nemeckého ťaženia v severnej Afrike v rokoch 1942-43, dobytím Sicílie v roku 1943 a úspešným vylodením v Normandii v roku 1944.

Na prelome apríla a mája 1945 bolo otázkou času, kedy fašistické Nemecko, hlavný agresor vojny, bude donútené podpísať kapituláciu.

Dňa 2. mája 1945 Prvý bieloruský a Prvý ukrajinský front Červenej armády dovŕšili porážku nemeckých obranných zoskupení pri Berlíne. Hlavnému vyjednávačovi ZSSR generálovi Vasilijovi Čujkovovi sa ani po samovražde Adolfa Hitlera nepodarilo dohodnúť kapituláciu už prakticky porazeného Nemecka.

Západní spojenci rozdrvili nemecký odpor na západnom fronte. Hitlerov nástupca, veľkoadmirál Karl Dönitz, aj keď vedel, že kapitulácia je nevyhnutná, sa najskôr snažil zabezpečiť evakuáciu čo najväčšieho počtu vojakov a civilistov z východných oblastí Nemecka na západ.

Ešte 3. mája 1945 sa dovŕšilo oslobodenie Slovenska, keď posledné zvyšky nemeckých vojsk zlikvidovali v Javorníkoch a Bielych Karpatoch. S Nemeckom kolaborujúca vláda slovenského štátu aj s prezidentom Jozefom Tisom podpísala kapituláciu 8. mája 1945. Metropolu bývalého Československa, Prahu, stále ohrozovali nemecké jednotky, v meste 5. mája 1945 vypuklo májové povstanie pražského ľudu.

Kapitulácia Nemecka

Dňa 7. mája 1945 o 02.41 h bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši podpísaná kapitulácia, ktorú okrem predstaviteľov Nemecka podpísalo osem spojeneckých generálov zo ZSSR, Veľkej Británie, USA, Francúzska, pričom sa 8. mája 1945 do 23.01 h mali ukončiť všetky boje.

Sovietske vedenie však chcelo, aby sa akt podpisu dokumentu zopakoval v noci z 8. na 9. mája 1945 v sídle sovietskeho štábu v Berlíne-Karlhorste.

Historik Vojenského historického ústavu Igor Baka v spojitosti s oslavou Dňa víťazstva - v európskych štátoch 8. mája, v Ruskej federácii a krajinách bývalého ZSSR 9. mája - spresnil, že kapitulácia bola podpísaná 7. mája. Sovieti si vyžiadali opakovanie jej podpisu 8. mája v Berlíne. Na tomto akte (05:15) sa zúčastnil za nemeckú stranu okrem iného náčelník štábu wehrmachtu Wilhelm Keitel a za sovietsku stranu maršal Georgij Žukov. Akt podpisu kapitulácie sa uskutočnil v noci z 8. na 9. mája 1945. Avšak podpisom kapitulácie 7. mája 1945 táto vstúpila do platnosti 8. mája o 23.00 h v noci stredoeurópskeho času - vtedy už v ZSSR bolo po polnoci, teda 9. mája.

Po páde socializmu sa oslavy pádu fašizmu presunuli na 8. máj

Po páde socialistického zriadenia sa vo viacerých východoeurópskych krajinách presunuli oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom na 8. mája. V Rusku ho doteraz slávia 9. mája.

Orville: Bortus a Klyden objavili cigarety
Orville: Bortus a Klyden objavili cigarety Zemepan 15 Zhliadnutí • 21 D dozadu

⁣Scénka zo seriálu Orville: posádka prieskumnej vesmírnej lode v roku 2418 objaví časovú kapsulu z našich čias, kde medzi rozličnými artefaktmi nechýbajú klasické cigarety. Tie zaujmú Bortusa ktorý sa ich neskôr rozhodne “okoštovať” spolu s Klydenom. Chuť cigariet ktorú doposiaľ nepoznali ich ohúri a vyrobia si ďalších 500 kusov do zásoby. Extrémna závislosť na cigaretách im však prinesie problémy po ktorých budú donútení abstinovať. (Druhá séria epizóda 11)

Medveď smetiar bol načapaný riaditeľom za školou
Medveď smetiar bol načapaný riaditeľom za školou Zemepan 6 Zhliadnutí • 22 D dozadu

To si tak ideš vyhodiť odpadky vo všedný deň a zrazu zistíš, že tam môžeš rovno hodiť aj svoje trenky 🐻

Generál Milan Rastislav Štefánik - Osloboditeľ
Generál Milan Rastislav Štefánik - Osloboditeľ Zemepan 12 Zhliadnutí • 23 D dozadu

⁣Krátky video film v dĺžke vyše 7 minút inovatívnym spôsobom zobrazuje život a dielo tohto veľkého syna slovenského národa, vedca, astronóma, vojaka, letca, diplomata a politika, hlavného organizátora čs. légií vo Francúzsku, Rusku a Taliansku a spolutvorcu česko-slovenskej štátnosti.

Cieľ filmu je modernou formou predstaviť hlavné životné míľniky generála Štefánika, ako bol jeho vedecký život, činnosť vojenského pilota na bojiskách 1. svetovej vojny, organizovanie čs. zahraničného odboja – légií až po vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov, generálov návrat do vlasti a jeho tragickú smrť.

Využitím Štefánikových dochovaných citátov, v ktorých sa vyjadroval nielen k vedeckým poznatkom, organizovaniu čs. zahraničného odboja, komentovaniu širších vojensko-politických súvislosti prinajmenšom v európskom meradle, pohľadom na život, či k zdravotným ťažkostiam, sa toto filmové spracovanie snaží plastickejšie priblížiť širokej verejnosti tohto výnimočného človeka, ktorý sa zapísal nielen do našej, ale aj európskej histórie.


https://www.vhu.sk/

Švajčiarsko
Švajčiarsko Teve 9 Zhliadnutí • 27 D dozadu

⁣Švajčiarsko je jednou z najmalebnejších krajín na svete. Vychutnajte si tento 4K relaxačný film naprieč najkrajšími regiónmi Švajčiarska. Od majestátnych švajčiarskych Álp až po očarujúcu dedinu Grindelwald, švajčiarska krajina má toľko miest, ktoré čakajú na preskúmanie.

Francúzska Polynézia
Francúzska Polynézia Teve 14 Zhliadnutí • 27 D dozadu

⁣Francúzska Polynézia je jednoducho jedným z najkrajších miest na Zemi! Vychutnajte si tento 4K scénický relaxačný film s ostrovmi Francúzskej Polynézie. Od raja Bora Bora až po vlny Tahiti na vás čaká Francúzska Polynézia, aby ste preskúmali jej nekonečné zázraky. Ktorý je váš obľúbený ostrov vo Francúzskej Polynézii?

Nikola Tesla: Jak pomohl podivínský vědec změnit 20. století
Nikola Tesla: Jak pomohl podivínský vědec změnit 20. století Teve 20 Zhliadnutí • 1 MES dozadu

Pro více informací rozklikněte 👇 Nikola Tesla - geniální vynálezce a fanstasmagorický snílek, který věrně dostál obrazu podivínského vědce: spal dvě hodiny denně, byl posedlý bouřkou, trpěl obsedantně kompulzivní poruchou, bál se dámských náušnic, nikdy nebyl ženatý a holuby považoval za nejlepší přátele.

🎙 Poslouchejte Životy slavných jako podcast
Spotify 👉 https://spoti.fi/3wGa2M9
Apple Podcasts 👉 https://apple.co/3PznIRH
Google Podcasts 👉 https://bit.ly/3wCFOL5

Z uklízeče v Minesotě - Milionovým trenérem v Las Vegas | Neuvěřitelná cesta z Košic mezi miliardáře
Z uklízeče v Minesotě - Milionovým trenérem v Las Vegas | Neuvěřitelná cesta z Košic mezi miliardáře Teve 10 Zhliadnutí • 1 MES dozadu

Daniel je osobní trenér a člověk s velkými sny na kterých dře každý den. V pár větách se nedá jeho příběh ani popsat, to prostě musíte slyšet.

Daniel - https://www.facebook.com/profi....le.php?id=1000570627&mibextid=ZbWKwL
DM Fitness - https://www.facebook.com/profi....le.php?id=1000570627
Suplementy - https://www.prosupplements.sk/

Pokud se vám tento podcast líbí a budete ho chtít podpořit tak můžete zde, tímto se vám taky otevřou jiné, neveřejné podcasty.
https://www.youtube.com/channe....l/UCluqiSm33CQk_ya3H
https://www.patreon.com/michalsopor

Kontakt
FB
https://www.facebook.com/michalsoporCZ/
IG
https://www.instagram.com/michalsopor/
Email
Michalsoporyt@gmail.com

Na co natáčíme?
Kamera
Sony HXR-NX80 XDCAM
Panasonic Lumix G7 & GH6
Mikrofon
Neumann u87Ai &M149

Specialni poděkování těmto Patronum
Kateřina Loudová
Helena Bursová
Jiri Pechota
Jiří Popelka
Lukáš Uhlíř
Míra Kulhánek
Přemysl Brunhofer
Václav Luks
Vít Růžička

Showing 1 out of 2