Najlepšie videá


Artemis I (v minulosti označovaný ako Exploration Mission-1 a ešte predtým Space Launch System-1) bol nepilotovaný skúšobný let v rámci programu Artemis, ktorý realizuje NASA. Šlo o druhý nepilotovaný skúšobný let kozmickej lode Orion MPCV a prvý let nosnej rakety Space Launch System (SLS).
Štart misie prebehol 16. novembra 2022 zo štartovacieho komplexu 39B v Kennedyho vesmírnom stredisku, pričom kozmická loď Orion strávila vo vesmíre 25 dní, z toho väčšinu na retrográdnej obežnej dráhe okolo Mesiaca. Pri tomto lete došlo k prekonaniu dvoch amerických rekordov, ktoré sa viažu na kozmické lode pre ľudskú posádku. Bola prekonaná najväčšia vzdialenosť od Zeme 432 210 km (rekord držalo Apollo 13 so vzdialenosťou 400 000 km) a dĺžka samostatného letu 25 dní (rekord patril misii STS-80 s dĺžkou trvania 17 dní, 15 hodín, 53 minút a 18 sekúnd).
Nosná raketa Space Launch System (SLS) vo verzii Block 1 použitá pre túto misiu sa skladá z dvoch päť-segmentových urýchľovacích blokov na tuhé palivo, štyroch motorov RS-25D, ktoré pôvodne lietali na raketopláne, a kryogénneho druhého stupňa. Artemis I má preveriť systémy kozmickej lode Orion pred pilotovaným letom a okrem toho otestuje aj tepelnú ochranu pri vysokej návratovej rýchlosti, ktorá bude 11 km/s.
Dňa 16. januára 2013 NASA oznámila, že Európska vesmírna agentúra postaví pre Orion servisný modul na základe európskej zásobovacej lode Automated Transfer Vehicle, takže let môže byť tiež považovaný za test toho, ako spolupracuje európska časť s ostatnými americkými systémami.
Pri misii Exploration Flight Test-1 (EFT-1) bola kabína konštruovaná tak, že ak by sa pridali aj chýbajúce časti (sedadlá, systém podpory života), nedosiahla by sa požadovaná hmotnosť. Plánovalo sa, že následné kabíny budú na základe výrobných skúseností upravené tak, aby boli ľahšie.
V januári 2015 NASA a Lockheed oznámili, že niektoré komponenty v kabíne pre Artemis I majú byť až o 25 % ľahšie v porovnaní s predchádzajúcou. To sa dosiahlo zmenou primárnej štruktúry – kabína pre Artemis I tak mohla byť zvarená z 3 panelov pre kužeľ, oproti 6 panelom použitých pre kabínu EFT-1. Celkový počet zvarov sa znížil z 19 na 7, čím sa ušetrila ďalšia hmotnosť zváracieho materiálu. Ďalšie úspory boli spôsobené preskúmaním rôznych komponentov a kabeláže. Pre Artemis I je kabína vybavená kompletným systémom podpory života, ale zostane bez posádky. Vo februári 2017 NASA oznámila, že Robert Lightfoot, dočasný správca agentúry, požiadal o prieskum možnosti zmeny letu Artemis I na pilotovaný.


Je ťažké popísať vo videu všetky emócie, ktoré vám táto krajina dokáže dať bez toho, aby za to niečo chcela. Cesta za objavovaním úchvatnej krajiny, jedinečnej, neznečistenej prírody a jednoduchého života, ktorý hovorí o zvedavých a usmievavých ľuďoch. Toto je Madagaskar, ostrov farieb a úsmevov.


Kapitán Willard si počas služby vo Vietname získal povesť vynikajúceho vojaka, poveria ho preto dôležitou misiou - nájsť a zlikvidovať plukovníka Kurtza, ktorý dezertoval a vedie svoju súkromnú vojnu proti všetkým. Cestou proti prúdu Mekongu spoznáva najpodivnejšie a najstrašnejšie aspekty vojnového pekla a dostáva sa stále bližšie a bližšie k samotnému srdcu temnoty.


Pro více informací rozklikněte 👇 Nikola Tesla - geniální vynálezce a fanstasmagorický snílek, který věrně dostál obrazu podivínského vědce: spal dvě hodiny denně, byl posedlý bouřkou, trpěl obsedantně kompulzivní poruchou, bál se dámských náušnic, nikdy nebyl ženatý a holuby považoval za nejlepší přátele.
🎙 Poslouchejte Životy slavných jako podcast
Spotify 👉 https://spoti.fi/3wGa2M9
Apple Podcasts 👉 https://apple.co/3PznIRH
Google Podcasts 👉 https://bit.ly/3wCFOL5


Druhá svetová vojna bol rozsiahly a krvavý ozbrojený konflikt, počas ktorého prišlo o život viac ako 50 miliónov ľudí. Počtom obetí, ale rovnako aj svojim charakterom i krutosťou ide o najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva.
Začiatok 2. sv. vojny
Druhá svetová vojna vypukla 1. septembra 1939 napadnutím Poľska hitlerovským Nemeckom. Agresori, najmä vojenské jednotky Nemecka a Japonska, v prvých rokoch vojny dosahovali veľké víťazstvá na všetkých frontoch.
Prelom z rokov 1941 a 1942, keď vojská Sovietskej armády odrazili nápor fašistov v bitke o Moskvu, predznamenal obrat v prospech nielen ZSSR, ale aj spojencov Veľkej Británie a USA. Bitka o Stalingrad v roku 1943 znamenala zásadný obrat vo vojne.
Západné veľmoci začali obmedzovať rozpínavosť fašistickej moci a teroru, najmä zastavením nemeckého ťaženia v severnej Afrike v rokoch 1942-43, dobytím Sicílie v roku 1943 a úspešným vylodením v Normandii v roku 1944.
Na prelome apríla a mája 1945 bolo otázkou času, kedy fašistické Nemecko, hlavný agresor vojny, bude donútené podpísať kapituláciu.
Dňa 2. mája 1945 Prvý bieloruský a Prvý ukrajinský front Červenej armády dovŕšili porážku nemeckých obranných zoskupení pri Berlíne. Hlavnému vyjednávačovi ZSSR generálovi Vasilijovi Čujkovovi sa ani po samovražde Adolfa Hitlera nepodarilo dohodnúť kapituláciu už prakticky porazeného Nemecka.
Západní spojenci rozdrvili nemecký odpor na západnom fronte. Hitlerov nástupca, veľkoadmirál Karl Dönitz, aj keď vedel, že kapitulácia je nevyhnutná, sa najskôr snažil zabezpečiť evakuáciu čo najväčšieho počtu vojakov a civilistov z východných oblastí Nemecka na západ.
Ešte 3. mája 1945 sa dovŕšilo oslobodenie Slovenska, keď posledné zvyšky nemeckých vojsk zlikvidovali v Javorníkoch a Bielych Karpatoch. S Nemeckom kolaborujúca vláda slovenského štátu aj s prezidentom Jozefom Tisom podpísala kapituláciu 8. mája 1945. Metropolu bývalého Československa, Prahu, stále ohrozovali nemecké jednotky, v meste 5. mája 1945 vypuklo májové povstanie pražského ľudu.
Kapitulácia Nemecka
Dňa 7. mája 1945 o 02.41 h bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši podpísaná kapitulácia, ktorú okrem predstaviteľov Nemecka podpísalo osem spojeneckých generálov zo ZSSR, Veľkej Británie, USA, Francúzska, pričom sa 8. mája 1945 do 23.01 h mali ukončiť všetky boje.
Sovietske vedenie však chcelo, aby sa akt podpisu dokumentu zopakoval v noci z 8. na 9. mája 1945 v sídle sovietskeho štábu v Berlíne-Karlhorste.
Historik Vojenského historického ústavu Igor Baka v spojitosti s oslavou Dňa víťazstva - v európskych štátoch 8. mája, v Ruskej federácii a krajinách bývalého ZSSR 9. mája - spresnil, že kapitulácia bola podpísaná 7. mája. Sovieti si vyžiadali opakovanie jej podpisu 8. mája v Berlíne. Na tomto akte (05:15) sa zúčastnil za nemeckú stranu okrem iného náčelník štábu wehrmachtu Wilhelm Keitel a za sovietsku stranu maršal Georgij Žukov. Akt podpisu kapitulácie sa uskutočnil v noci z 8. na 9. mája 1945. Avšak podpisom kapitulácie 7. mája 1945 táto vstúpila do platnosti 8. mája o 23.00 h v noci stredoeurópskeho času - vtedy už v ZSSR bolo po polnoci, teda 9. mája.
Po páde socializmu sa oslavy pádu fašizmu presunuli na 8. máj
Po páde socialistického zriadenia sa vo viacerých východoeurópskych krajinách presunuli oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom na 8. mája. V Rusku ho doteraz slávia 9. mája.


Scénka zo seriálu Orville: posádka prieskumnej vesmírnej lode v roku 2418 objaví časovú kapsulu z našich čias, kde medzi rozličnými artefaktmi nechýbajú klasické cigarety. Tie zaujmú Bortusa ktorý sa ich neskôr rozhodne “okoštovať” spolu s Klydenom. Chuť cigariet ktorú doposiaľ nepoznali ich ohúri a vyrobia si ďalších 500 kusov do zásoby. Extrémna závislosť na cigaretách im však prinesie problémy po ktorých budú donútení abstinovať. (Druhá séria epizóda 11)


Francúzska Polynézia je jednoducho jedným z najkrajších miest na Zemi! Vychutnajte si tento 4K scénický relaxačný film s ostrovmi Francúzskej Polynézie. Od raja Bora Bora až po vlny Tahiti na vás čaká Francúzska Polynézia, aby ste preskúmali jej nekonečné zázraky. Ktorý je váš obľúbený ostrov vo Francúzskej Polynézii?


Dokumentácia o kráľovi Karlovi III. dokladá úplne iný obraz, než aký prezentujú masové médiá. Tie miliónom televíznych divákov po celom svete sprostredkovávajú ilúziu kráľovského klamného sveta prostredníctvom pompézne zinscenovanej korunovácie a zastierajú realitu za múrmi honosných palácov. Ako je možné, že sympatizant pedofílie a potenciálny zmluvný vrah je korunovaný kráľom a nikto neprotestuje?
Zdroj: kla.tv


Buster Keaton vlastným menom Joseph Frank Keaton (* 4. október 1895, Piqua, Kansas, USA – † 1. február 1966, Los Angeles, Kalifornia) bol americký komik, režisér, producent a spisovateľ. Preslávil sa v nemých filmoch v dvadsiatych rokoch. Jeho osobitnosťou bol kamenne pokojný, až smutný výraz tváre, spolu s Charliem Chaplinom je považovaný za jedného z najväčších komikov všetkých čias.
Použité snímky vo videu: Three Ages, Cops, Day Dreams, Sherlock Jr., One Week, Hard Luck, Neighbors, The General, Steamboat Bill, Jr., Seven Chances, Our Hospitality, The Bell Boy.


Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard), ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern), a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. (CinemArt SK)
Therizinosaurus (Wikipédia):
Therizinosaurus bol vtákovitý dinosaurus, obrovský maniraptor (Maniraptora) zo skupiny Therizinosauridae, známy z pozostatkov 2,4 m. dlhých predných končatín, na ktorých mal až metrové kosákovité pazúry (tieto boli svojho času považované za rebrá gigantickej korytnačky). Nejde síce o najlepšie známeho terizinosaurida, v rámci svojej skupiny bol však pravdepodobne najväčší. Zástupcovia Therizinosauridae (nepočítajúc primitívne formy ako Beipiaosaurus a Falcarius) sú však ako skupina celkovo pomerne slabo známe, pričom ich celkový výzor bol pôvodne zložený ako skladačka, z pozostatkov viacerých rodov. Therizinosaurus žil pred 70 miliónmi rokov, nájdený bol v Mongolsku.
Znaky:
Ako typický vyspelý terizinosaurid mal Therizinosaurus malú a úzku hlavu s kosteným zobákom, dlhý ohybný krk, masívny trup, mocné trojprsté predné končatiny s obrovskými pazúrmi, krátke a pevné zadné končatiny so štyrmi plne dlhými prstami (štvrtý prst sa po predchádzajúcom zakrpatení druhotne znovu vyvinul) a skrátený chvost. Podľa novších výskumov sa on a jeho príbuzní pohybovali po zadných končatinách s chrbtom viac vo zvislej než horizontálnej polohe. Rovnako aj jeho krk smeroval pomerne kolmo hore. Rovnováhu dokázal udržať nielen vďaka silne vzpriamenej postave, ale aj vďaka panvovým kostiam, ktoré smerovali dozadu, aby tak uvoľnili miesto rozľahlej tráviacej sústave posúvajúcej celkové ťažisko jeho tela. Rozľahlá tráviaca sústava bola potrebná na strávenia rastlinnej potravy, ktorou sa živil. Dlhým krkom sa načahoval do korún stromov, pričom pazúrmi predných končatín si priťahoval vetvy. Spomenuté pazúry sa totiž ako zbraň nehodili, viac slúžili ako výstraha, hoci v krajnej núdzi mohli byť použité aj na ráňanie protivníka.


Inšpirácia pre ženy, ktoré ešte nevedia aké plavky si toto leto majú zaobstarať 🤔 A taktiež Inšpirácia pre mužov, ktorí by chceli prekvapiť svoje polovičky najnovšiou kolekciou plaviek. V prípade záujmu do komentárov dávam zoznam modeliek 👩od ktorých možno získate aj nejakú tú priamu recenziu z prvej ruky😉


Krátky video film v dĺžke vyše 7 minút inovatívnym spôsobom zobrazuje život a dielo tohto veľkého syna slovenského národa, vedca, astronóma, vojaka, letca, diplomata a politika, hlavného organizátora čs. légií vo Francúzsku, Rusku a Taliansku a spolutvorcu česko-slovenskej štátnosti.
Cieľ filmu je modernou formou predstaviť hlavné životné míľniky generála Štefánika, ako bol jeho vedecký život, činnosť vojenského pilota na bojiskách 1. svetovej vojny, organizovanie čs. zahraničného odboja – légií až po vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov, generálov návrat do vlasti a jeho tragickú smrť.
Využitím Štefánikových dochovaných citátov, v ktorých sa vyjadroval nielen k vedeckým poznatkom, organizovaniu čs. zahraničného odboja, komentovaniu širších vojensko-politických súvislosti prinajmenšom v európskom meradle, pohľadom na život, či k zdravotným ťažkostiam, sa toto filmové spracovanie snaží plastickejšie priblížiť širokej verejnosti tohto výnimočného človeka, ktorý sa zapísal nielen do našej, ale aj európskej histórie.
https://www.vhu.sk/


Jurij Alexejevič Gagarin (rus. Юрий Алексеевич Гагарин; * 9. marec 1934, Gžatsk[1] – † 27. marec 1968, neďaleko obce Novosiolovo) bol sovietsky letec a kozmonaut, prvý človek, ktorý vyletel do kozmického priestoru. Svoj kozmický let odštartoval 12. apríla 1961 v kabíne kozmickej lode Vostok 1 z kozmodrómu Bajkonur na území Kazachstanu, ktorý bol vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu. Obletel Zem a po 106 minútach pristál.
Po návrate z letu do vesmíru sa stal Hrdinom Sovietskeho zväzu a oslavovanou svetovou celebritou. Značnú časť nasledujúcich rokov jeho života predstavovali stretnutia s ľuďmi v Sovietskom zväze aj vo svete. Napriek záťaži plynúcej z verejných povinností od roku 1961 študoval na Žukovského akadémii a súčasne stál na čele oddielu kozmonautov. Na ďalší kozmický let sa nedostal, bol len náhradníkom Vladimira Komarova pre let Sojuzu 1 v apríli 1967. V marci 1968 dokončil štúdium na akadémii a vrátil sa k lietaniu na lietadlách, ale už 27. marca 1968 zahynul pri cvičnom lete.


Kromě toho, že Andy Warhol (1928–1987) zázračně unikl smrti, musel čelit spoustě dalších výzev: odmalička byl neduživé a nemocné dítě, byl přecitlivělý a melancholický. Jako umělec měl ale neúnavnou energii, jeho talent byl nesporný, originální a navíc rozkročený přes vícero odvětví – výtvarné (ilustrátor, malíř, grafik, zakladatel pop-artu), filmové (natočil několik minimalistických snímků), literární (vydával časopis Interview) i hudební (byl manažerem skupiny Velvet Underground).


Vývojár Alexandre Spindler dokazuje, že nedávno vydaný herný trailer Unrecord je skutočný a hra beží v reálnom čase v Unreal Engine 5. Je to skutočná hra s ultra realistickou grafikou, nie predrenderovanými zábermi.
Unrecord je nová FPS pre jedného hráča, ktorá rozpráva príbeh taktického policajta z pohľadu jeho kamery upevnenej na tele. Keď pracujete na riešení zložitého prípadu, budete musieť použiť svoje taktické a detektívne schopnosti, aby ste uspeli.


Daniel je osobní trenér a člověk s velkými sny na kterých dře každý den. V pár větách se nedá jeho příběh ani popsat, to prostě musíte slyšet.
Daniel - https://www.facebook.com/profi....le.php?id=1000570627&mibextid=ZbWKwL
DM Fitness - https://www.facebook.com/profi....le.php?id=1000570627
Suplementy - https://www.prosupplements.sk/
Pokud se vám tento podcast líbí a budete ho chtít podpořit tak můžete zde, tímto se vám taky otevřou jiné, neveřejné podcasty.
https://www.youtube.com/channe....l/UCluqiSm33CQk_ya3H
https://www.patreon.com/michalsopor
Kontakt
FB
https://www.facebook.com/michalsoporCZ/
IG
https://www.instagram.com/michalsopor/
Email
Michalsoporyt@gmail.com
Na co natáčíme?
Kamera
Sony HXR-NX80 XDCAM
Panasonic Lumix G7 & GH6
Mikrofon
Neumann u87Ai &M149
Specialni poděkování těmto Patronum
Kateřina Loudová
Helena Bursová
Jiri Pechota
Jiří Popelka
Lukáš Uhlíř
Míra Kulhánek
Přemysl Brunhofer
Václav Luks
Vít Růžička


V januári 2023 dostala polícia ČR niekoľko vystrašených hlásení o vozidle jazdiacom po diaľnici D52 v protismere. Polícia okamžite vyslala hliadky aby zabránli najhoršiemu. Pri prvom pokuse auto zastaviť, vodič absolútne ignoroval spustené majáky policajných áut blokujúce jeden jazdý pruh a príslušníkov polície, ktorí mu dávali pokyn na zastavenie. Nakoniec vodiča zastavila až úplná barikáda oboch jazdých pruhov. Ako sa nakoniec ukázalo jednalo sa o 89 ročného senióra, ktorý si svoju chybu vôbec neuvedomoval a netušil ani to, že sa ho snažili zastaviť. Ako zázrakom sa v tomto prípade nikomu nič nestalo.